Nahrávanie v hudobnom štúdiu

Nahrávanie

Prišiel čas, kedy so svojou kapelou chcete nahrať svoje pesničky, aby ste ich mohli prezentovať svetu. V štúdiu ste ešte neboli a tak presne neviete, čo vás čaká.

Bude to drahé? Budú s nami jednať normálne aj keď sme štúdiový začiatočníci? Nepošlú nás preč s našimi nástrojmi? Nebude celé nahrávanie silené a zo strany štúdia bez záujmu?

Veľa muziky za málo peňazí!

Termín v štúdiu už máte rezervovaný a čakáte kedy nastane ten deň a či dopadne všetko podľa plánu. Určite si štúdio ani predprípravu nenechávajte na poslednú chvíľu lebo sa môže stať (pravdepodobne sa aj stane), že zaplatíte veľa peňazí a v konečnom dôsledku nebudete spokojní. 

Prvé a dôležité si je ujasniť koľko pesničiek chcete nahrať. Koľko ich máte reálne dokončených a s koľkými ste reálne spokojní.  Zosumarizujem vám pár typov, aby ste naozaj mali „Veľa muziky za málo peňazí“!

Plan Prepare Practice Perform
  • Aké songy chcete nahrať?
  • Tieto songy musíte mať dokonale naskúšané (radšej nahrať menej a poriadne, ďaľšie môžete nahrať neskôr).
  • Majte vymyslené vrstvenie gitár, spevov, rôzne spevové linky
  • Nahrajte si demo verziu zo skúšobne aby ste počuli, či vám to ladí, či sa nebijú nástroje. Niekedy sa stane, že až keď sú nástroje nahraté zistíte, že basa neladí s kopákom a bubenícky part sa nehodí do celkového rytmu (stačí na lepší telefón alebo na jeden mikrofón cez zvukovku).
  • Skontrolujte si nástroje, vymeňte struny, blanu na rytmičáku, nezabudnite paličky a brnkátka (sú to drobnosti, ale keď nemáte veci, na ktoré ste zvyknutí, nemusí to byť komfortné).
  • Nebojte sa spýtať, či má štúdio nejaký nástroj, ktorý by ste si mohli na nahrávku zapožičať ako napríklad bicie, činely, gitary.
  • Kamarát má brutálny aparát? Požičajte si ho, ale nie v deň nahrávania, ale o dosť skôr, aby ste sa s ním zoznámili a naštelovali zvuk.
  • Máte nástroj s ktorým sa vám super hrá a má pre vás super zvuk, ktorý je jedinečný do vašich songov a kamarát vám hovorí, že je to shitný lacák? Neriešte to. Hrá sa vám dobre, gitara znie dobre, songy sú nacvičené. Bude to znieť „super“.
  • Počas nahrávania (ak priestor dovolí) môžete nahrávať celá kapela naraz. Ak ste prípravu nepodcenili, možno nebudete musieť nič opravovať, prípadne iba drobnosti. Len počítajte. Ste 5ti. Song má 3minúty. Zahráte ho 5krát. To je 15minút. Ak pôjde každý sám, to je 5členov x 15minút, čo je 75minút a to hovoríme o ideále, keď ste naozaj pripravení a nezdržujete sa.
  • Do štúdia si zoberte všetko, čo by ste chceli použiť a prípadne aj viac (pedále, efektové bubny, cingrlátka, akustickú gitaru, atď.). Ako sa hovorí „Lepšie mať a nepoužiť, ako nemať a potrebovať“!

Čím viac toho budete vedieť a čím viac budete pripravení, tým to bude pre vás a pre ľudí v štúdiu väčšia zábava. Budete skôr hotoví a zaplatíte menej peňazí, ako keby ste prišli nepripravení. A to najdôležitejšie. Váš MIX bude znieť skvelo, pretože nahrávka bude zahratá a nahratá najlepšie možne a to je základ pre dobrý MIX aj pre celú pesničku a o to vám ide, však?